Почетна О ШКОЛИ Матична школа
МАТИЧНА ШКОЛА
Матична школа ПДФ Штампа Ел. пошта

Основна школа у Ибарској Слатини - Сочаници основана је одмах по завршетку Првог светског рата и била је смештена у кући Милуна Јовановића да би касније била пребачена у једну бараку у Ибарској Слатини у којој су раније боравили чехословачки заробљеници.

Рад је отпочела 1918. године када је имала 50 ученика. Школска зграда је сазидана 1922. године да би и она била замењена новијом 1927. Ова школска зграда била за завршена тек 1931. или чак 1932. године. Школа имала две учионице и била је порушена у Другом светском рату.

Овој школи гравитирала су села: Ибарска Слатина, Горња Сочаница, Придворица, Вуча ,Сеоце, Добрава и Мошнице.

Први учитељ у овој школи био је општински деловођа у Ибарској Слатини, Антоније - Анто Милосављев Вуксановић, који у њој остаје све до 1923. године.

Антоније - Анто Милосављев Вуксановић

Од те је године школа, иначе, имала редовно по два учитеља. Први учитељски пар били су Цветко Булатовић и Вукола Поповић из Рајетића. Вуколу Поповића већ следеће године мења Светозар Топаловић да би ту остао све до 1940. године. Цветка Булатовића 1926. године мења Стеван Федоров, кога опет 1937. године мења Видосава Куртовић која се касније и удала за Светозара Топаловића да би заједно са њим ту остала све до 1940. године.

Школске 1951/1952. године по први пут је отворено и одељење петог разреда које је бројало 22 ученика. Назив школе у овом периоду био је “СПРСКА ПРОДУЖНА ШКОЛА”
Нова школска зграда је почела са изградњом 1952. године а завршена 1955. године. То је школска зграда у којој се и данас ради.
Школске 1956/1957. године школа добија свој данашњи назив “ ВУК КАРАЏИЋ”.

Вук  Караџић ( 1787-1864 )

Матична школа је имала и своја издвојена одељења у селима Борчане, Јелакце и Црвени која су у међувремену затворена због недовољног броја ученика. Нашој школи је припадало и издвојено одељење у Шаљској Бистрици које је било настањено претежно албанцима, а због познате политичке ситуације школа данас нема приступ овој школи.
Издвојена одељења при матичној школи која данас раде се у селима Вуча и Горња Сочаница.

Школска зграда 2005. године

ОПРЕМЉЕНОСТ ШКОЛЕ

Сликовит приказ наше школе

Хол ( приземље)

Хол (приземље)

Ходник (приземље)

Ходник (први спрат)

Ходник (анексни део)

Школска библиотека

Школска библиотека се налази у анексном делу школе. Школске 2010-2011. године библиотека има око 150 чланова, углавном ученика школе. Опремљеност библиотеке је на добром нивоу. Библиотека поседује око 5500 наслова ( књиге, лектире, часописи за децу, сликовнице, енциклопедије, приручнике за ученике и наставнике, романе...).

Школска библиотека

Кабинет Информатике и рачунарства (анексни део)

Учионица Ликовне културе (први спрат)

Учионица за математику (први спрат)

Учионица за Историју (први спрат)

Кабинет Физике и Хемије (први спрат)

Фискултурна сала (први спрат)

Нова фискултурна сала (чије се употреба још очекује !)

Ове школске 2010/2011. године школу похађа око 290 ученика од првог до осмог разреда.  Настава се обавља и у издвојеним одељењима Вуча и Горња Сочаница.
Број радника ангажованих у овој школској години је 50, од тога 36 радника у настави и 14  ваннаставног особља.

Данашњи изглед школе (2010.)

Школски улаз

Нова фискултурна сала

Анексни - дограђени део школе

Школска зграда из 1998. године

У дворишту школе постоји и музеј који је посвећен Топличком устанку.

Више слика наше матичне школе можете видети овде.

на врх странице